vigilantes
Pridružen/-a: 24.11. 2007, 00:29 Prispevkov: 166
|
Objavljeno: 13 Feb 2009 21:39 Naslov sporočila: Legionela |
|
|
Preden zapade garancija je treba razčistiti z investitorjem še en problem. To je kako so projektirane vodovodne inštalacije. Moje vprašanje Zavodu za zdravstveno varstvo :
Spoštovani,
ali obstaja nevarnost legionele?
Sem stanovalec nove soseske z 188 stanovanji, vseljene že dve leti. V njej je po moji oceni 15-20 % stanovanj, ki so še nevseljena. Razvod vodovodnih inštalacij je tak, da so položene cevi hladne vode in tople vode tako blizu, da cev tople vode segreje hladno vodo, tako da so prvi litri iztočene hladne vode mlačni. Predpostavljam, da je ta pojav, skupaj z žepi nerabljene vode v nenaseljenih stanovanjih idealna podlaga za pojav legionele, ki jo ne more preprečiti samo občasno pregrevanje vode v postopku rednega vzdrževanja kotlov za toplo in hladno vodo. Kakšne so v tem primeru dolžnosti upravnika in lastnikov nenaseljenih stanovanj in kdo od uradnih oseb je dolžan opozoriti na nevarnost.
Odgovor ZZV:
Spoštovani !
Vaše ugotovitve so upravičeno zaskrbljujoče. Na to, da so stanovanja še prazna, a lastniška, se ne da kaj dosti vplivati (v smislu izvajanja preventivnih ukrepov pred razrastom legionel v pitni vodi internega vodovodnega omrežja). Opisani razvodi hladne in tople vode so nepravilni in glede na starost zgradbe nerazumni. Ne vemo niti, kako so toplotno izolirani. Iz napisanega ne moremo z gotovostjo razbrati, ali je skupna priprava sanitarne tople vode za stanovanjsko sosesko ali je ta individualna za posamezno stanovanjsko enoto. V slednjem primeru lahko lastnik stanovanja v zvezi s preventivnim delovanjem stori bistveno več. Morebitini vpliv pitne vode - (povratni tok) iz praznih stanovanj, je lahko problematičen in težje obvladljiv. Pri izvajanju preventivnih ukrepov je pomembno, da le ti zajamejo celotno interno vodovodno omrežje. Zelo priporočljivo je, da bi se v tem primeru ravnalo kot se ravna pri izvajanju preventivnih ukrepov v javnih objektih. Spodaj vam podajamo tudi Priporočila za preprečevanje razmnoževanja legionel v internem vodovodnem omrežju. Ker v tem primeru ne gre za javni objekt (stanovanjska hiša), dolžnosti upravnika in lastnikov nenaseljenih kot tudi naseljenih stanovanj niso nikjer opredeljena. Se pravi, če bi želeli, da se opravi pregled in preskušanje pitne vode na legionele, bi se morali za to odločiti etažni lastniki sami. Enako velja za izvajanje preventivnih ukrepov. Od uradnih oseb opozarja na nevarnosti povezane z leginelami Zdravstveni inšpektorat RS, vendar samo v primerih, ko gre za javne objekte ter so ob tem prisotni tudi dejavniki tveganja.
Za dodatne informacije me lahko pokličete tudi na tel. 031 767 428, 01 586 39 23
Lep pozdrav,
Janez Škarja, dipl.san.inž.
Bodimo torej pozorni. Če pojav segrevanja hladne vode ni pogost potem gre verjetno za pomanjkljivo izolacijo cevi, ki se pojavlja tu in tam po stanovanjih in ni posledica projektantske napake. Za zdravje naše vode pa imajo veliko odgovornost predvsem lastniki nevseljenih stanovanj, ki naj se zavedajo, da morajo z občasnim odpiranjem vseh pip odstraniti postano vodo iz svojega dela vodovodnega omrežja. |
|